Образец иска по затоплению квартиры

До Приморського районного суду м. Одеси

Позивач: Абакуменко Кирило Сергійович
65000, м. Одеса, вул. Стуса, буд. 3 Б, корп. 3, кв. 3
т. (068) 333-33-33

Відповідач: Гармурар Ольга Геннадіївна
65039, м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 1, кв. 1
т. (097) 555-55-55

Ціна позову: 19614 гривень

Позовна заява
про відшкодування шкоди

Суть спору:
Я є власником квартири за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога 3, буд. 7, кв. 44 (Це підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, копія яких додана до матеріалів позовної заяви).
Вказана квартира знаходиться на 3-му поверсі будинку. (Це підтверджується Технічним паспортом, копія якого додана до матеріалів позовної заяви).
На 4-му поверсі того ж будинку, над моєю квартирою, знаходиться кварта № 48. Власником вказаної квартири був Бірюков Сергій Валентинович, який пішов з життя в березні 2015р. (Це підтверджується Актом ООО «Олимп. Комсервис. Плюс», копія якого додана до матеріалів позовної заяви).
На сьогоднішній день, мені стало відомо, що спадкоємцем вказаної квартири є Гармурар Ольга Геннадіївна, яка вже є чи незабаром стане власником квартири за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога 3, буд. 7, кв. 48. (Надати письмові докази зазначеного твердження я не можу у зв’язку з таємницею спадкування).
Згідно актів про затоплення квартині від 15.10.2012р. та 21.04.2015р. (копії яких додані до матеріалів позовної заяви), квартира № 44, яка належить мені на протязі тривалого часу затоплюється по причині несправності каналізаційних труб в квартирі № 48 цього ж будинку.
В наслідок постійного протікання стелі, є ризик спричинення значно більшої шкоди, як моєму майну, так і майну господарів квартири за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога 3, буд. 7, кв. 48. Наразі, йде ця про обвал стелі над ванною кімнатою між 3-м та 4-м поверхом нашого будинку.
З консультацій будівельних спеціалістів, такий розвиток подій досить реальний, оскільки враховуючи тривалий час дії вологи на перекриття та особливості будівлі, вже в найближчий час може статися аварія.
На підставі виникнення реальної загрози розвитку подій за таким сценарієм, 26.05.2015р. моїм адвокатом на адресу відповідача була направлена Претензія про усунення причин затоплення квартири за вказаною адресою та відшкодування мені збитків (Це підтверджується копією претензії та поштовими документами,  які додані до матеріалів позовної заяви). Проте, до сьогоднішнього дня ані причини затоплення ніхто не усунув ані збитків мені ніхто не компенсував.

Розрахунок завданої шкоди:
Матеріальна шкода:
В результаті вказаної несправності я вже поніс значні збитки, які згідно Висновку № ЕД-2-1-88/15 будівельно-технічного експертного дослідження від 03.09.2015р. (копія якого додана до матеріалів позовної заяви) оцінюється у 2893 гривні.
Вказана експертиза була замовлена та оплачена мною. Згідно Акту прийняття-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 04.09.2015р. (копія якого додана до матеріалів позовної заяви) вартість проведеного експертного дослідження склала 1721 гривня.
Сукупний розмір матеріальної шкоди становить: 2893 + 1721 = 4614 гривень.
Моральна шкода:
У зв’язку з неправомірними діями відповідача, мені завдано моральну шкоду яка полягає в порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, а так само в порушенні стосунків з оточуючими мене людьми. Це пов'язано з тим, що я живу в постійному страху перед тим, що наскрізь промокла стеля може у будь-який момент упасти мені на голову, чи на голову людей, які ходять до мене у гості, адже пошкодження знаходиться саме у ванній кімнаті.
У зв’язку з тим, що в моїй квартирі існує така загроза, я став рідко запрошувати до себе друзів та знайомих, оскільки непокоюся за їх життя та здоров’я. Також, пошкодження стелі спотворює зовнішній вигляд в моєї квартири та цей факт перешкоджає побудові мого особистого життя.
Це дуже пригнічує мене та створює для мене душевні страждання, у мене погіршився стан здоров'я, почалась депресія, я погано себе відчуваю, не сплю ночами, стала занижена самооцінка мене як особистості, я втратив віру у справедливість, я почав вести більш закритий спосіб життя, в мене погіршились відносини з оточуючими мене людьми. Я змушений докладати величезні зусилля для відновлення нормальних життєвих відносин.
Суму компенсації за моральну шкоду я оцінюю у 10000 гривень.
Витрати на правову допомогу:
У зв’язку з порушенням моїх прав я був вимушений найняти адвоката, та сплатити вартість послуг на правову допомогу, яка складає 5000 гривень (Копії підтверджуючих документів, та розрахунок витрат на правову допомогу додані до матеріалів позовної заяви).

Правове обґрунтування вимог:
Згідно ст. 13 Конституції України «Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.»
Відповідно до частини 1 статті 12 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право на правову допомогу, яка надається адвокатами або іншими фахівцями у галузі права в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 79 ЦПК України: «Види судових витрат
1. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
2. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
3. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать:
2) витрати на правову допомогу;
3) витрати сторін та їх представників, що пов'язані з явкою до суду;
4) витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз;
5) витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів за місцем їх знаходження та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи;
6) витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.»
Згідно ст. 88 ЦПК України: «Розподіл судових витрат між сторонами
1. Стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.»
Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України  «Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди» Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
3. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
4. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).
Згідно ст. 1163 Цивільного кодексу України «Усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи
1. Фізична особа, життю, здоров'ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.»
Згідно ст. 1164 Цивільного кодексу України «Наслідки не усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи
1. У разі не усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати:
1) вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози;
2) відшкодування завданої шкоди;
3) заборони діяльності, яка створює загрозу.»
Згідно ст. 1164 Цивільного кодексу України «Відшкодування шкоди, завданої внаслідок не усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи
1. Шкода, завдана внаслідок не усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи, відшкодовується відповідно до цього Кодексу.»
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України «Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду
1.Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.»
Згідно ст. 1187 Цивільного кодексу України «Відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки
2. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.»
Згідно ст. 1167 Цивільного кодексу України «Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду
1. Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.»
Згідно ст. 23 Цивільного кодексу України «Відшкодування моральної шкоди
1. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
2. Моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
3. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
4. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
5. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.»
Згідно ст. 1281 Цивільного кодексу України «Пред'явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців
1. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги.
2. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.
3. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.
4. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.»
Згідно ст. 1282 Цивільного кодексу України «Обов'язок спадкоємців задовольнити вимоги кредитора
1. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.».

Підсумок:
Таким чином, діями попереднього власника квартири за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога 3, буд. 7, кв. 48 Бірюкова Сергія Валентиновича мені було розпочато нанесення шкоди, бездіяльністю його спадкоємця - Гармурар Ольги Геннадіївни мені було продовжене нанесення шкоди, та до сьогоднішнього дня ніким не було усунено джерело завдання шкоди та не був компенсований мені матеріальний та моральний збиток.
 Враховуючи викладене, керуючись зазначеними нормами закону, на підставі ст. ст. 3, 12, 15, 118, 119, 120 ЦПК України -

Прошу:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду;
2. Стягнути на мою користь з Відповідача 4614 гривень у якості компенсації завданої мені матеріальної шкоди;
3. Стягнути на мою користь з Відповідача 10000 гривень у якості компенсації завданої мені моральної шкоди;
4. Стягнути на мою користь з Відповідача 5000 гривень у якості компенсації моїх витрат на правову допомогу;
5. Стягнути на мою користь з Відповідача 487 гривень 20 копійок у якості компенсації моїх витрат на оплату судового збору.

Додатки:
1. Копія Свідоцтва про право на спадщину за заповітом у 2-х примірниках;
2. Копія Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно у 2-х примірниках;
3. Копія Технічного паспорту у 2-х примірниках;
4. Копія акту від 15.10.2012р. у 2-х примірниках;
5. Копія акту від 21.04.2015р. у 2-х примірниках;
6. Копія претензії у 2-х примірниках;
7. Копії поштових документів у 2-х примірниках;
8. Копія Висновку № ЕД-2-1-88/15 від 03.09.2015р. у 2-х примірниках;
9. Копія квитанції № 3161110046 від 11.08.2015р.;
10. Копія Акту прийняття-передачі виконаних робіт від 04.09.2015р. у 2-х примірниках;
11. Копія договору про надання адвокатських послуг у 2-х примірниках;
12. Копія квитанції до прибуткового касового ордера про сплату адвокатських послуг у 2-х примірниках;
13. Копія розрахунку витрат на правову допомогу у 2-х примірниках;
15. Копія позовної заяви;
15. Квитанція про сплату судового збору;
16. Копія квитанції про сплату судового збору.

14.09.2015р. ____________________ К.С. Абакуменко