Яка різниця між угоном та крадіжкою авто?

Згідно ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України, крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому є кримінально караним діянням і за це передбачена кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі строком від 3 до 6 років.

Згідно ч. 2 ст. 289 КК України, незаконне заволодіння транспортним засобом, поєднане проникненням у приміщення чи інше сховище, або якщо таке завдало значної матеріальної шкоди передбачає кримінальну відповідальність у виді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з можливою конфіскацією майна.

Природно, що обвинувачений, якщо вже так сталося, що його впіймали, хоче отримати мінімальне покарання. І питання кваліфікації його дій згідно кримінального закону, в такому разі має велике значення.

За змістом диспозиції ч. 1 ст. 289 КК України, встановлено кримінальну відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом.

Для кваліфікації діяння особи за ст. 289 КК України належить ретельно перевіряти наявність складу саме цього злочину, а в першу чергу на підставі належних та допустимих доказів встановлювати, що  мопед чи то скутер є транспортним засобом в розумінні ст. 289 КК України, тобто становить  предмет вказаного злочину.

Приписами п. 2 Постанови Пленуму Верхового Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 № 14 закріплено, що при  розгляді  кримінальних  та   адміністративних   справ зазначених  категорій  суди  мають  ураховувати положення правових  норм,  у яких визначено  поняття  "транспортні  засоби",  зокрема, примітки   до  ст. 286  КК,   ч.  7  ст.  121  КпАП,  п.  1.10  Правил  дорожнього  руху,  затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306.

Так, згідно примітки   до  ст. 286  КК України під транспортними засобами в цій статті та статтях 287, 289 і 290 слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

В п. 1.10 Правил  дорожнього  руху,  затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 наведено визначення термінів.

Так, під поняттям «мотоцикл» розуміється двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об’ємом 50 куб.см і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски, триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг.

Під поняттям «мопед», згідно п. 1.10 ПДР України, - розуміється двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об’ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.

Відтак вирішальне значення для правильної кваліфікації таких діянь є з’ясування того, який саме об’єм двигуна має мопед, скутер чи моторолер. За умови з’ясування того, що викрадений мопед чи то скутер згідно технічних характеристик оснащений двигуном об’ємом до 50 см. куб., то враховуючи зміст визначень понять «мотоцикл» та «мопед», такі транспортні засоби не відносяться до мотоциклів та інших механічних транспортних засобів, так як згідно таких технічних характеристик, такі транспортні засоби відносяться до мопедів, які згідно визначення поняття «мопед», даного в п. 1.10 ПДР України, – не є механічними транспортними засобами.

З наведеного можна зробити висновок про те, що мопед, скутер чи моторолер, які оснащені двигуном об’ємом до 50 см. куб. не становлять предмет злочину, передбаченого ст. 289 КК України, тобто в даному випадку відсутній склад вказаного злочину, зокрема відсутній такий його елемент, як об’єкт злочину, що в свою чергу виключає кваліфікацію діяння з незаконного заволодіння таким транспортним засобом за ст. 289 КК України та дає правові підстави для належної кваліфікації такого діяння саме за ст. 185 КК України, тобто за вчинення крадіжки.  

Визначення правильної кваліфікації має безпосереднє значення для особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, оскільки санкція статті, яка передбачає відповідальність за вчинення крадіжки є м’якшою порівняно з санкцією статті, яка передбачає відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом.
Крім цього, важливим є те, якщо призначене судом покарання не перевищує 5 років позбавлення волі, для засудженого можливе звільнення від відбування покарання з випробуванням (більше знайоме як «умовний строк»).

На превеликий жаль, такі випадки, коли особу безпідставно притягають до кримінальної відповідальності саме за незаконне заволодіння транспортним засобом (ст. 289 КК України), свідчить також про те, що не звертається увага слідчих, прокурорів, суддів на з’ясування того, чи викрадений мопед становить предмет злочину, передбачений ст. 289 КК України. Про наведене свідчить й аналіз судової практики, коли суд апеляційної чи то касаційної інстанцій, переглядаючи оскаржувані вироки, вказує в мотивувальній частині своїх ухвал про те, що сторонами кримінального провадження правильність кваліфікації діяння не оспорюється.

За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(095)-65-50-115. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.Comments