Що робити при обшуку?

Для початку розглянемо що таке обшук? Обшук – примусове обстеження приміщення, осіб, місцевості з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Статей 30 Конституції України передбачено «не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду». Але є виключення - у  невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна.
Обшук повинен проводитись тільки за ухвалою слідчого суддя.
Запам’ятайте!  Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук  надає право співробітникам правоохоронних органах проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
перед початком проведення обшуку працівники правоохоронних органів повинні роз’яснити Вам ваші права, при обшуку повинні бути присутні понятті. Часто правоохоронці беруть з собою, а не шукають на місці. Ви маєте право просити заміну понятих, у разі відмови вимагайте зазначити це в протоколі. Обшук заборонено проводити з 22.00 до 6.00 год.
Також зверніть увагу, що проведення обшуку не відкладається в зв'язку з відсутністю власника в житло. Навіть відсутність взагалі будь-кого в приміщенні не є перешкодою для проведення обшуку. Копія ухвали залишається на видному місці. При цьому слідчий, прокурор зобов’язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.
В 2017 році були внесені зміни до законодавства, щодо обов’язкової відео фіксації при проведенні обшуку, допуск адвоката та заборону вилучення оригіналів документів.
Які повинні бути дії під час обшуку?
- Працівники обов’язково повинні представитись і показати свої посвідчення;
- Вимагайте, щоб під час обшуку був присутній адвокат;
- Вам повинні показати ухвалу слідчого судді на підставі, якої здійснюється обшук. Але при невідкладних випадках обшук осіб,  які перебувають в житлі чи іншому володінні, може відбуватись за рішенням слідчого або прокурора ,але це повинні робити особи тієї ж статті, що й Ви;
- Ведіть себе стримано і спокійно, як би це важко не було;
- Намайтесь контролювати візуально всі дії працівників правоохоронних органів;
- Після обшуку складається протокол. Уважно його прочитайте і тільки після цього підписуйте. Протокол складається в двох екземплярах, один правоохоронці забирають з собою, інший повинні віддати Вам;
- Всі документи докази, що були вилученні повинні бути належним чином упаковані;
За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(066)-90-88-058 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Мушка Наталія Михайлівна. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
 Будем раді Вам допомогти!


Comments