Що таке провокація злочину?

Провокація злочину є нерідким явищем серед співробітників правоохоронних органів та службових осіб.

У чинному Кримінальному кодексі України вищезазначена незаконна діяльність висвітлена в межах диспозиції статті 370 КК України, де зазначено про провокацію підкупу, тобто це дії службової особи з підбурення особи на пропонування, обіцянку чи надання неправомірної вигоди або прийняття пропозиції, обіцянки чи одержання такої вигоди, щоб потім викрити того, хто пропонував, обіцяв, надав неправомірну вигоду або прийняв пропозицію, обіцянку чи одержав таку вигоду.

ЄСПЛ під провокацією (поліцейською) розуміє випадки, коли задіяні посадові особи, які є або співробітниками органів безпеки, або особами, що діють за їх дорученням, не обмежують свої дії лише розслідуванням кримінальної справи по суті неявним способом, а впливають на суб’єкт з метою спровокувати його на скоєння злочину, який в іншому випадку не було би скоєно, задля того щоб зробити можливим виявлення злочину, тобто отримати докази та порушити кримінальну справу (рішення ЄСПЛ у справі «Раманаускас проти Литви» від 5 лютого 2008 року).

Також варто зауважити, що відповідно до усталеної позиції Європейського суду з прав людини наявність державного інтересу не можна використовувати в якості обґрунтування щодо використання доказів, отриманих в результаті провокації з боку правоохоронних органів, оскільки застосування таких доказів наражає обвинуваченого на ризик остаточно позбавитись справедливого судового розгляду із самого початку; внутрішньодержавне законодавство не повинно дозволяти використання доказів, отриманих в результаті підбурювання з боку державних агентів.

Тобто, можна зробити висновок, що провокація до вчинення злочинів є серйозним порушенням прав людини як на державному, так і на світовому рівнях. Докази отримані від такого роду підбурювання вважаються недопустимими згідно норм КПК України.

Якщо Ви стали жертвою провокації злочину, і вважаєте, що Ваші права порушені - за більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(095)-65-50-115 . Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелофонуємо.

 

 

Comments